Eptinate Ultra

Eptinate Ultra

Aktif Madde 310 g/L Thiophanate-methyl + 187 g/L Epoxiconazole
Formülasyon Şekli Suspansiyon Konsantre (SC)
Ambalaj 1 lt – 5 lt

Açıklama

EPTİNATE ULTRA SC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup B1:1-G1:3 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir.

Kullanıldığı Bitkiler

Buğday Şeker Pancarı
KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR
BİTKİ ADI ZARARLI ORGANZİMA ADI UYGULAMA DOZU SON UYGULAMA İLE HASAT ARASINDAKİ SÜRE
ŞEKERPANCARI Cercospora Yaprak Lekesi Hastalığı
(Cercospora beticola)
50 ml/da 28 gün
BUĞDAY Tahıl küllemesi
(Erysiphe graminis)
60 ml/da. 35 gün
Septorya Yaprak Lekesi
(Septorya tritici)
60 ml/da
Sarı pas
(Puccinia striformis)
60 ml/da

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ:

 

Buğday sarı pas

Hastalık belirtileri görüldüğünde uygulamalara başlanmalıdır. Pas etmenlerine karşı yeşil aksam uygulaması yapılır. Yaprakların ve sapın yüzeyi ürünlü su ile kapanacak şekilde uygulama yapılır. İklim koşulları hastalığın durumu dikkate alınarak gerektiğinde 10-14 gün aralıklarla uygulamalara devam edilir.

 

Buğdayda tahıl küllemesi

İklim koşulları dikkate alınarak hastalığın seyri izlenmeli, hastalığın bitkinin üst tarafına doğru ilerlediği durumlarda üst yaprakların özellikle bayrak yaprağın hastalıkla başlamasını engellemek amacıyla yeşil aksam uygulamasına başlanmalıdır.

 

Buğdayda septorya yaprak lekesi:

Eğer iklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun gidiyorsa ve epidemic bir durum olasılığı varsa yeşil aksam uygulaması uygulanır. Genel olarak uygulama için en iyi zaman bayrak yaprağının tamamen açıldığı kın döneminin sonu veya başak çıkışı öncesidir. Erken dönemde bitkinin üst kısımlarına doğru tırmanan bir enfeksiyon için bayrak yaprağının çıkması beklenmelidir. Aynı şekilde, tarla bulaşıksa ve başaklanma döneminde yağışlı havalar devam ediyorsa ekonomik zarar söz konusu olabileceğinden uygulamaya gerek duyulabilir. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda 21-28 gün aralıklarla uygulamaya devam edilir.

 

Şekerpancarında Yaprak Lekesi hastalığı

Şekerpancarının erişkin yapraklarında % 5’inde birer cercospora yaprak lekesi görüldüğünde ilk uygulamaya başlanır. 15-20 gün aralıklarla devam edilmelidir.

Hemen İndir
Hemen İndir