Biobit WP 16000

Biobit WP 16000

Aktif Madde 16000 IU/mg Bacillus thuringiensis var. Kurstaki (Var.Serotype:H-7)
Formülasyon Şekli Islanabilir Toz (WP)
Ambalaj 1kg

Açıklama

BİOBİT WP 16000 adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 44,F6 olarak sınıflandırılmış bir insektisittir.

Kullanıldığı Bitkiler

Bağ Domates Elma Hıyar Nar

Kullanılacağı Bitki ve Zaralı Organizmalar

BİTKİ ADI ZARARLI ORGANİZMA ADI UYGULAMA DOZU
 

NAR

Harnup güvesi

(Ectomyelois ceratoniae)

 

200 g / 100 L su

 

BAĞ

Salkım güvesi

(Lobesia botrana)

150 g /100 L su   +

1 Kg şeker (Larva)

DOMATES

(TARLA –SERA)

Yeşilkurt

(Helicoperva armigera)

200 g /100 L su  (Larva)
DOMATES

(SERA)

Domates güvesi

(Tuta absoluta)

200 g /100 L su (Larva)
ELMA Elma içkurdu

(Cydia pomonella)

200 g /100 L su (Larva)
HIYAR

(SERA)

Pamuk yaprakkurdu

(Spodoptera littoralis)

100 g /100 L su (Larva)

Bitki Koruma Ürününün Kullanım Şekli

BİOBİT WP 16000 bilhassa Lepidoptera takımı familyası olmak üzere birçok böceği mide yolu ile öldürür. Ölümün olabilmesi için ilaçlı kısmın böcek tarafından yenmesi gerekir. İlaçlı yaprağı yiyen böceğin birkaç saat sonra yemesi durur fakat ölmeyebilir. Larvaların canlı kalması demek zararın devam etmesi demek değildir.   Ürünü midesine alan böcek artık zarar veremez duruma gelir. Ürünün tam etkisini göstermesi için iyi bir uygulama yapılması ve kullanıldığı bitkinin bütün yeşil aksamının(yapraklarının) uygulanmış olması gerekmektedir. Zararlı yoğunluğu, bitki büyümesi ve haşerenin dönemi göz önüne alınarak uygulama 7-14 gün ara ile tekrarlanmalıdır. Faydalı böceklerle zararlı böcekler arasındaki dengeyi bozmaz, böylece doğal mücadeleye de katkıda bulunmuş olur.

 BİOBİT WP 16000 biyolojik preparat olduğundan dolayı entegre programları içinde organik tarıma yönelik olarak kullanılmaya uygundur.

  1. Bağ: Salkım güvesi uygulama zamanları tahmin uyarı sistemine göre belirlenir. Larvisit uygulamada tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp düşmeye başlamalı etkili sıcaklık toplam 1.dölde 120 gün derece, alaca karanlık sıcaklıkları üst üste 2 gün 15 ˚C ve üzerinde olmalı, bu durum ilerleyen günlerde devam etmelidir. Etkili sıcaklık toplam 2.dölde 520 gün derece, 3.dölde 1047 gün dereceye ulaşmalı, asma fenolojisi 1.dölde çiçek tomurcuğu,2.dölde koruk,3.dölde tatlanma başlangıcı olmalıdır.
  2. Nar: Harnup güvesi için Haziran sonu-Temmuz başı meyveler 3-5 cm çapına geldiğinde bulaşıklık oranı da % 5’in üzerinde ise 10-15 gün aralıklarla hasata 20 gün kalıncaya kadar ilaçlama tekrarlanır.
  3. Domates :
  • Domates güvesi: Ergin çıkışını saptamak için üretim sezonunun başlangıcından itibaren tarlada ve serada eşeysel çekici tuzaklar kullanılır. Tuzaklar haftada bir kontrol edilir ve tuzakta ilk kelebek görüldüğünde üretim alanının büyüklüğüne göre en az 100 bitki kontrol edilerek, bitkinin çiçek, yaprak, sap ve sürgünlerinde, yumurta ve tırtıl aranır. 100 bitkiden 3’ü yumurta ve tırtıl ile bulaşık ise mücadeleye karar verilir. İlaçlamadan 5 ila 6 gün sonra bitkiler tekrar kontrol edilir. Bitkinin her tarafı ilaçla kaplanacak şekilde uygulama yapılır. Gerekirse ilaçlama tekrarlanabilir.
  • Domateste Yeşilkurt: Tarlanın büyüklüğüne göre 50-100 bitki kontrol edilerek, bitkinin çiçek, yaprak, sap, meyve ve sürgünlerinde yumurta ve larva aranır. 100 bitkide 5’i bulaşık bulunursa mücadeleye geçilir.
  1. Elma: Elma içkurdu mücadelesinde hedef, her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ürünlü bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden önce öldürmektir. Bu konuda tahmin ve Erken Uyarı Programı mevcut olup, kimyasal mücadele yapılmadan önce uyarı sisteminin bulunduğu İl ve İlçe Müdürlüklerinin uyarıları dikkate alınmalıdır.
  2. Hıyar: 100 bitkide 1-2 yeni açılmış yumurta paketi veya 4-5 larva görüldüğünde zararlı ile mücadele gereklidir. Uygulama larvalar dağılmadan yeşil aksam uygulaması olarak yapıldığında sonuç daha iyi olacağından ilaçlama zamanına özen gösterilmelidir.
Hemen İndir
Hemen İndir